The product "TAMA POWER TOWER SYSTEM BASIC UNIT PMD1100M" is in the cart.
TAMA POWER TOWER SYSTEM BASIC UNIT PMD1100M
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
Product Code: PMD1100M.........
DRUM RACK TAMA POWER TOWER SYSTEM BASIC UNIT PMD1100M
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Usually ships within 2 to 5 weeks if in stock at the supplier.
Basic Unit PMD1100M
The PMD1100M is a basic set that includes two 850mm length vertical pipes, one 1100mm length horizontal pipe, and two clamps for tom holders. This unit is suitable for front/center use with a single bass drum kit, or on the floor tom side of a double bass drum kit. The vertical pipes have 19.1mm diameter die-cast joints at the top, on which allow you to mount cymbal holders.