Product Code: PT-XD18-SC.......
PEDALBOARD PEDALTRAIN XD18 W/ SOFT CASE
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Usually ships within 2 to 5 weeks if in stock at the supplier.
Included
  • XD-18 Pedal Board
  • Deluxe Soft Case with Shoulder Strap
  • 120" of Professional Grade Hook-and-Loop
  • Assortment of zip ties
XD-18 Pedal Board
Dimensions: 18 in x 17.5 in x 3.5 in (45.72 cm x 44.45 cm x 8.9 cm)
Weight: 3.6 lbs (1.63 kg)
Soft Case
  • Familiar Pedaltrain soft case styling
  • Exterior accessory storage pocket (sizes vary by model)
  • Platinum SBS zippers on main compartment and accessory storage pocket
  • Premium shoulder strap with padded shoulder pad and enhanced swivel clasp
  • Easy-wipe interior
  • Water-resistant exterior shell
  • Deeper case for extra-tall pedals on all elevated Pedaltrain models
  • Main compartment Interior dimensions (including lid height): 20" x 19" x 6" (50.8 x 48.26 x 15 cm)
  • Accessory pouch outer dimensions: 16" x 15" x 1.5" (40.64 x 38.1 x 3.8 cm)