The product "APOGEE GROOVE-40TH" is in the cart.
APOGEE GROOVE-40TH
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
APOGEE GROOVE-40TH
Product Code: GROOVE-40TH......
HEADPHONES AMPLIFIER APOGEE GROOVE-40TH
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Usually ships within 2 to 5 weeks if in stock at the supplier.
Groove Anniversary Edition Experience the power of 32 Bit / 192 kHz with the Anniversary Edition Groove. Hearing every detail matters and if you’re looking for the best solution to produce/mix/master records on the roads then Groove has you covered.
Specifications
  • ESS Sabre DAC
  • Constant Current Drive provides smooth frequency response with any headphones
  • Quad Sum DACTM, 4 DACs per channel for the highest dynamic range and lowest distortion
  • Asynchronous clocking
  • THD+N: -109 dB with 600 Ohm load @ 16 dBu
  • THD+N: -101 dB with 30 Ohm load @ 10.5 dBu
  • Dynamic Range: 119 dB (A-weighted)
  • Frequency Response: 10Hz-20kHz (@44.1kHz) +/- 0.1 dB
  • Max output level: 225mW into 30 Ohm
  • Max output level: 40mW into 600 Ohm