The product "TAKAMINE GJ72CE-12-BSB" is in the cart.
TAKAMINE GJ72CE-12-BSB
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
TAKAMINE GJ72CE-12-BSB
Product Code: GJ72CE-12-BSB....
ACOUSTIC GUITAR TAKAMINE GJ72CE-12-BSB
  • Number of strings: 6 String
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Usually ships within 2 to 5 weeks if in stock at the supplier.
With its mighty jumbo body style, solid-top construction, stunning cosmetic features and premium electronics, the GJ72CE-12 is a commanding acoustic/electric 12-string guitar that is built to perform. Featuring a solid spruce top and flame maple back and sides, the GJ72CE-12 produces all the lush, robust sound that players expect from a jumbo 12-string guitar. The slim mahogany neck and 12"-radius bound rosewood fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TK-40D preamp system gives you a built-in tuner, three-band EQ and gain controls, mid contour switch, notch filter and EQ bypass switch for the ultimate in versatility and sound quality. Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, rosewood headcap, abalone rosette, abalone "reversed mountain" inlay at the 12th fret, gold die-cast tuners with pearl buttons, and a beautiful gloss finish.
Specifications
Top: Solid Spruce
Back: Flame Maple
Sides: Flame Maple
Neck: Mahogany
Fingerboard: Laurel
Nut Width: 1.875" (47.6mm)