The product "ELECTRO-VOICE ELX200-12S-W" is in the cart.
ELECTRO-VOICE ELX200-12S-W
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
ELECTRO-VOICE ELX200-12S-W
Product Code: ELX200-12S-W.....
SUBWOOFER ELECTRO-VOICE ELX200-12S-W
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Usually ships within 2 to 5 weeks if in stock at the supplier.
ELX200-12S-W 12" passive subwoofer
  • 1600 W (peak), 129 dB peak SPL utilizing high sensitivity transducer designed and engineered by EV for maximum punch.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing.
  • Ideal for portable and installed applications. Lightweight, compact 15 mm wood enclosure with internal bracing with durable polyurea top-coat finish.
Every aspect of ELX200 is designed for ideal results as part of the whole - the acoustical, electrical and mechanical components all work together seamlessly. The subwoofers pack powerful low-frequency output into a surprisingly compact footprint, and feature tuned 15 mm thick wood enclosures with a premium top-coat finish. The proprietary features that have made the other members of the EV portable speaker family a go-to for best-in-class performance are also present.
Your Browsing History
ELECTRO-VOICE RE3-HHT76-6M, 6M BAND
ELECTRO-VOICE ELX200-15-W
ELECTRO-VOICE ZX3-90W
ELECTRO-VOICE ZX3-60W
You May Also Be Interested In
The product "QSC K8.2 8 2000W" is in the cart.
QSC K8.2 8 2000W
  • Quantity Available: 0
The product "QSC CP12 12 1000W" is in the cart.
QSC CP12 12 1000W